کنکور آزمایشی
۲۷
فروردین

نکات مهم در کنکور آزمایشی چیست:

نکات مهم در کنکور آزمایشی چیست:

مقدمه:

یکی از موارد مهم برای هر داوطلب شرکت در کنکور آزمایشی است. پس ضروری است که داوطلب قبل کنکور آمادگی لازم را کسب کند و شب کنکور آرامش داشته باشد. همچنین باید بداند که روز کنکور و بعد کنکور نیز چه کارهایی انجام دهد.

داوطلبان می توانند به راحتی از طریق کنکورهای آزمایشی خود را محک بزنند. رتبه، درصد و تراز خود را بسنجند و با دیگران مقایسه کنند و نقص ها و ضعف های خود را شناسایی و برطرف کنند.

همچنین یکی از موارد مهم در کنکور آزمایشی آشنایی با چگونه کنکور دادن یا به اصطلاح استاد کنکور شدن است. چون بسیار مهم است که داوطلب روز قبل کنکور چه کاری انجام دهد. شب کنکور را چگونه بگذراند. چه مواردی را در روز کنکور رعایت کند و چه رفتاری داشته باشد. تا بتواند با آرامش کامل بهترین استفاده را از درس هایی که خوانده بکند و همچنین و بعد کنکور چکار کند.

البته مواردی مثل تغذیه داوطلبان کنکور، نحوه خواب در شب کنکور و مواردی از این قبیل نیز مهم هستند که بایستی داوطلب در طول گذراندن کنکورهای آزمایشی به آنها عادت کند. اما در این متن بیشتر می خواهیم به رفتاری های یک داوطلب در کنکور آزمایشی بپردازیم.

۱- روز قبل کنکور باید چه کاری انجام دهید:

فرض کنیم که روز قبل کنکور است و فردا کنکور آزمایشی دارید. فرصت هایی که داشته اید تمام شده است و چه تمام تلاشتان را کرده باشید چه نه، در هر صورت شما فردا کنکور آزمایشی دارید. حتی اگر آن طور که باید وقت نگذاشته اید باید به احترام درس هایی که خوانده اید، در این کنکور آزمایشی شرکت کنید.

ممکن است نرسیده باشید یک سری درس ها را برای کنکور آزمایشی که دارید مرور کنید. اما چه کار کنید که تا حد ممکن، از تمام اطلاعاتی که دارید استفاده کنید؟

روز قبل کنکور شروع کنید و یک به یک مباحث کنکور آزمایشی فردا را بنویسید. جلوی هر مبحث هرچه که یادتان می آید بنویسید. مثلا: در آزمون سینماتیک می آید. روی یک برگه هرچه از سینماتیک به یاد دارید از قبیل فرمول، تیپ خاص سوالی که یادتان می آید بنویسید.

اگر قسمتی یادتان رفته، آن قسمت را از روی جزوه تان نگاه کنید. اما اگر در قسمتی از سینماتیک عمیقا مشکل دارید، برای برطرف کردن آن، کمی دست نگه دارید. چون باید برای درس های دیگر هم به همین ترتیب وقت بگذارید. اگر همه ی درسها را یکی یکی با این روش، بازیابی کردید و وقت اضافه آوردید، می توانید روی نقاط ضعفتان کار کنید.

اشتباهی که بعضی از داوطلبان می کنند این است که قبل کنکور خودشان را ارزیابی می کنند، اگر نتیجه ی ارزیابی خوب از آب در نیاید، نسبت به خودشان نا امید می شوند و ممکن است قید کنکور آزمایشی را بزنند. یقینا این اشتباه است شما تحت هر شرایطی باید سر جلسه کنکور آزمایشی که دارید حاضر شوید.

« هیچ وقت قبل از مبارزه، شکست را نپذیرید.»

۲- شب کنکور را چگونه بگذرانید:

بزرگترین لطفی که می توانید شب کنکور در حق خود ادا کنید، زود خوابیدن است. سعی کنید یک خواب راحت داشته باشید. دیر خوابیدن باعث می شود نتوانید از تمام اطلاعاتی که در مغز خود دارید، به خوبی استفاده کنید.

خواب کم باعث می شود کارایی لازم را نداشته باشید و سرعت شما در جواب دادن به تست ها، کم شود. ولی اگر به هر دلیلی اتفاقی افتاد که باعث شد نتوانستید به موقع بخوابید، معجزه ی «تلقین» را فراموش نکنید.

طبق مطالعاتی که در کالج کولورادو انجام گرفته است، محققان دریافته اند اگر شما باور کنید که به اندازه کافی استراحت کرده اید، حتی اگر این موضوع حقیقت نداشته باشد، مغز شما بهتر عمل خواهد کرد.

بهتر است شب کنکور قید شبکه های اجتماعی را بزنید و پیگیر هیچ اخباری نباشید. بگذارید آرامش شما تا جایی که ممکن است، حفظ شود.

هرچه درس خوانده اید کافی است و شب کنکور پرونده ی همه ی درس ها را در ذهنتان ببندید و با یادآوری کارهای نیمه کاره، خودتان را شکنجه نکنید.

خودتان را عادت بدهید که شب کنکور خوشحال باشید. از جملات انگیزشی استفاده کنید:

  • – مشتاق هستم ببینم فردا چه تست هایی می آید.
  • – من کنکور آزمایشی ام را عالی می دهم و تراز خیلی خوبی کسب می کنم.
  • – من خیلی خوب از وقتم استفاده کرده ام و بهترین نتیجه را می گیرم.
  • – فردا با آرامش کامل و اعتماد به نفس بیشترین استفاده را از اطلاعاتم می کنم.

۳- صبح روز کنکور باید چه نکاتی را رعایت کنید:

کمی نرمش کنید:

وقتی بیدار شدید کمی نرمش کنید و بالاو پایین بپرید، ۵ دقیقه ورزش کششی انجام دهید. نگاهی به چهره ی خود در آیینه بیندازید و برای خودتان از صمیم قلب آرزوی موفقیت کنید.

صبحانه مقوی بخورید:

صبحانه ای که دوست دارید را بخورید، ترجیحا از موادی که قند ساده دارند مثل کیک و کلوچه و شکلات استفاده نکنید. چون با خوردن این مواد خیلی زود دوباره گرسنه می شوید. صبحانه ی چرب یا سنگین هم نخورید چون تا آخر کنکور آزمایشی در معده تان باقی می ماند و هضم نمی شود.

یک صبحانه ی ملایم و سبک مثل تخم مرغ نیمرو یا آب پز با نان، املت، عدسی (فقط یک کاسه) مصرف کنید.

از مغز خود محافظت کنید:

وقتی وارد حوزه شدید، اگر باید منتظر بمانید، گوشه ای بایستید. لازم نیست با همه دوستان دوره  دبیرستان و راهنمایی و ابتدایی تان چاق سلامتی کنید. اگر آن ها جلو آمدند فقط در حد یک سلام و احوال پرسی ساده با آن ها هم کلام شوید. بعد سریع بروید سر جای خود بنیشینید.

اجازه ندهید دیگران شما را سوال باران کنند: چقدر خوانده ای؟ استرس داری؟ امروز ترازت چند می شود؟ آزمون قبلی ترازت چند شد؟ چند ساعت در روز درس می خوانی؟

همچنین آدم های منفی را اصلا تحویل نگیرید: «من هیچی نخوانده ام، تو چی؟»، آن ها منتظرند شما بگویید: «من هم نخوانده ام.» چون با این حرف شما، کمی آرامش می گیرند. شما مسئولیتی در قبال آن ها ندارید. در برابر آن ها فقط سکوت کنید، یا بگویید: ببخشید، من الان دارم فکر می کنم، بعد از آزمون صحبت می کنیم.

در واقع وظیفه شما در روز کنکور و قبل از آزمون این است که تا لحظه ی آخر که ورقه ها را می دهند و همه ساکت می شوند، از مغز خود محافظت کنید.

هنگامی که روی صندلی خود مستقر شدید، چند نفس عمیق بکشید. دعا یا آیه ای یا هر جمله ای که معمولا شما را آرام می کند، در دلتان بخوانید. حالا وقت آن است که با خود صحبت کنید. چشمانتان را ببندید و با آرامش به خود بگویید:  همه درس ها یادم هست و همه تست ها را عالی جواب می دهم.

۴- نکات مهم سر جلسه کنکور آزمایشی چیست:

ترتیب خاصی برای جواب دادن به سوالات کنکور داشته باشید. از همین الان مشخص کنید به چه ترتیبی می خواهید به درس ها پاسخ دهید.

هم در کنکور آزمایشی و هم در کنکور پایانی درس ها را به همان ترتیب مخصوص خودتان جواب دهید.

بعضی از داوطلبان کنکور به اشتباه تصور می کنند که سازمان سنجش درس ها را از عمد و به دلایل ناشناخته روانشناسی به این ترتیب چیده و باید حتما به همان صورت درس ها را جواب دهند. اما واقعیت این است که هیچ دلیلی وجود ندارد. از هر درسی که دوست دارید شروع کنید.

فقط یادتان باشد ترتیب تان را مدام در هر آزمون عوض نکنید. در کنکورهای آزمایشی ترتیب پاسخگویی متفاوت را امتحان کنید سپس آن ترتیب را در همه آزمون ها و روز کنکور پیاده کنید.

مورد دیگر اینکه سر جلسه کنکور به بغل دستی خود زل نزنید چون موجب حواس پرتی او می شوید. اگر هم فردی به شما زل زد، آرامش خود را حفظ کنید و به آزمونتان ادامه دهید. در آن لحظه به این فکر کنید که چقدر این کنکور برایتان اهمیت دارد و چقدر برای آن شبانه روز زحمت کشیده اید.

حتی اگر دیدید بغل دستی دارد از روی پاسخنامه ی شما تقلب می کند، ذهنتان را درگیر او نکنید. اگر شما درست زده باشید و او هم از روی پاسخنامه شما تقلب کرده باشد، امکان دارد در آن آزمون موقتا تراز خوبی بدست بیاورد، اما در روز کنکور مسلما کسی نمی تواند به راحتی تقلب کند و در نهایت بدانید که چنین کسی در کنکور اصلا رقیب شما نیست.

۵- بعد کنکور باید چه کارهایی انجام دهید:

کمی استراحت کنید:

بعد کنکور مسلما احساس خستگی می کنید و باید کمی استراحت کنید تا انرژی تان را دوباره به دست بیاورید. تا این جای ماجرا مشکلی وجود ندارد. مشکل از جایی شروع می شود که این استراحت بیش از اندازه طولانی  شود.

زمان استراحت بعد کنکور باید خیلی کوتاه باشد. این مساله از اهمیت زیادی برخوردار است دلیل اول اینکه اگر زمان استراحت طولانی تر از حد معمول شود، رسیدن به  آمادگی برای شروع مطالعه بخش های جدید خیلی سخت خواهد شد.

دلیل دوم این است که در این زمان هنوز ذهنتان در حال تجزیه و تحلیل آزمون صبح است و به خوبی چالش هایی که هنگام حل کردن تست ها وجود داشت را به یاد می آورید. پس تحلیل آزمون سریع تر و راحت تر صورت می گیرد.

در حالت کلی شما برای رسیدن به تراز خوب و موفقیت در کنکور باید از کنکورهای آزمایشی نهایت استفاده رو ببرید و با تلاش مداوم برای رسیدن به موفقیت در کنکور مراحل آمادگی نهایی را آهسته و پیوسته یک به یک طی کنید.

آزمون خود را تحلیل کنید:

برای تحلیل کنکور آزمایشی که پشت سر گذاشته اید اول از درسی شروع کنید که فکر می کنید در آن خیلی خوب عمل کرده اید. در درس هایی که می دانید مشکل زیادی داشته اید نیازی به تحلیل نیست چون این موضوع خبر از مطالعه ی کم یا نامطلوب شما در آن درس می دهد.

همچنین به یاد داشته باشید که بعد کنکور باید زمانی را برای مطالعه ی با کیفیت و تست زنی آن درس اختصاص دهید. وگرنه کنکور آزمایشی بی حاصل خواهد بود و نیز فرایند تحلیل آزمون به تنهایی از شما رتبه برتر نمی سازد.

اگر بعد کنکور آزمایشی احساس کردید وضع یکی از درس ها وخیم است و تست های صحیح شما در آن درس کم است حتما باید در روزهای بعد کنکور به طور اختصاصی برای آن درس وقت بگذارید و یادتان باشد که شما چند ساعت به این درس بدهکار هستید.

حالا بسته به میزان ضعف در مباحث این درس ممکن است ۱ تا ۱۰ ساعت نیاز باشد و حتما به خاطر داشته باشید اگر به دنبال رتبه خوب هستید باید مشکلتان در این درس حل شود.

در پایان:

به هر حال مواردی که در بالا ذکر شد برای این است که در هر کنکور آزمایشی شما این اعمال را انجام دهید تا به این روند عادت کنید و در روز کنکور بتوانید به راحتی و با اعتماد به نفس بالا از تمامی انرژی و توان خود استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از کنکور بگیرید.

 

با آرزوی موفقیت